Zakochana w książkach Eric’a Carle’a

Niedawno odkryłam serię książek dla dzieci autorstwa Eric’a Carle’a i od razu się w nich zakochałam. Najsłynniejszą książką amerykańskiego pisarza i zarazem naszą ulubioną jest  „Bardzo głodna gąsienica” wydana już w 1969 roku i przetłumaczona  w 62 językach. Jest to opowiastka, której bohaterką jest malutka i jak nazwa wskazuje, żarłoczna gąsienica, która codziennie je co raz więcej. Zaczyna od podjadania owoców a później zjada już wszystko co popadnie, nie pogardzi nawet kiełbaską czy porcją placka. Skutkiem czego jest bolący brzuszek i metamorfoza w…pięknego motyla. Ten bestseller może być bazą do nauki liczenia do pięciu, nazw dni tygodnia, owoców i innych przysmaków, a także zachętą do jedzenia dla niejadków. Książka ma pocięte strony i dziurki, w które Pola uwielbia wkładać paluszki..

DSCF3371DSCF3401DSCF3359DSCF3381DSCF3391

Drugą książką tego autora, którą gorąco polecam jest „Biedronka”. Pozwala ona starszemu dziecku na zdobycie biegłości w  posługiwaniu się zegarkiem. W prosty i przejrzysty sposób ukazuje w jakiej pozycji na niebie znajduje się słońce o konkretnej godzinie. Przede wszystkim jednak jest to książka o uprzejmości. Historia o nie zbyt przyjacielskiej biedronce, która proponuje walkę różnym zwierzętom, a gdy te wyrażają na to zgodę, twierdzi, że są dla niej zbyt małe. Nie zdradzam zakończenia 🙂 Mogłoby się wydawać, że z pozoru jest to historia o agresji, przesłaniem jednak jest dzielenie się mszycami.  Ma więc walory dydaktyczne. Niektóre fragmenty tekstu powtarzają się co ułatwia  dziecku ich zapamiętywanie.

DSCF3542DSCF3564

DSCF3562Oczarowała mnie również książka  „Czy chcesz być moim przyjacielem?”, której bohaterka – myszka podążając zieloną „ścieżką” (tu niespodzianka) szuka przyjaciół wśród napotkanych zwierząt. Najpierw widzimy tylko ich ogon, dopiero przewracając kartkę – postać w całej okazałości. Maluszek, może zgadywać, z kim myszka chciałaby się zaprzyjaźnić lub jak odpowie na pytanie małego gryzonia, każde ze zwierząt. Moim zdaniem urocze ilustracje, prosty, powtarzający się tekst i niebanalne zakończenie. Książka ta, może być inspiracją do rozmowy z dzieckiem na temat przyjaźni, że nie warto się zrażać odmowami ani długim czasem poszukiwań, że będąc cierpliwym można znaleźć swoją drugą połówkę.

DSCF3580DSCF3593DSCF3585DSCF3548

Do wygibasów zaprasza nas z kolei książka „Od stóp do głów”.  Autor można powiedzieć, wyzywa nas na gimnastyczny pojedynek. Książka uczy jakie czynności wykonują różne zwierzęta i skłania do ich naśladowania. Maluchów długo nie trzeba będzie zachęcać do skakania, tupania, pełzania,  wierzgania nogami, itp. To super zabawa.

DSCF3553DSCF3555DSCF3557

Wszystkie książki Carle’a  mają sztywne kartki, z zaokrąglonymi rogami, przez co są idealne dla ciekawskich rączek najmłodszych czytelników. Mają oryginalną formę np. przecięte strony (w „Mojej pierwszej książce o kolorach/słowach/liczbach”), kartki różnej długości, okienka z foliowymi szybkami, dziurki do których można włożyć paluszki, itd. Nie da się przy nich nudzić. Uczą wrażliwości, bawią, rozwijają wyobraźnię.

Niektóre  pozycje autora przeznaczone są dla dzieci starszych niż moja córka, ale niebawem na pewno zapełnią naszą domową bibliotekę.  Myślę, że są obowiązkową lekturą dla każdej rodziny.

DSCF3558

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s