Co warto zwiedzić z dzieckiem w Wielkiej Brytanii? Część 2- Muzeum Zabawek

Mój poprzedni post dotyczył kompleksu rozrywkowego w Stansted. Na terenie którego oprócz średniowiecznego zamku znajduje się również Muzeum Zabawek. Właścicielem i kuratorem tego muzeum jest Alan Goldsmith, który urodził się w czasie II Wojny Światowej. Postanowił on nie dopuścić, aby zabawki stały się kolejną ofiarą zbrojnego konfliktu, do ich zniszczenia i zapomnienia.

13 (30)

Pasja Alana do zabawek zapłonęła przy zakupie małego pociągu, kiedy miał zaledwie siedem lat. Od tamtej chwili przez lata udało mu się zgromadzić niezwykłą kolekcję, liczącą ponad 70 tysięcy zabawek z każdego zakątka świata. Jego kolekcja stała się tak rozległa, że ​​w 1991 roku postanowił otworzyć muzeum zabawek. Marzeniem Alana było umożliwienie odwiedzającym obejrzenie starych, prostych, drewnianych zabawek pochodzących z czasów wiktoriańskich oraz tych bardziej nowoczesnych z lat 70-tych i 80-tych.

13 (25)

Czy warto zwiedzić to muzeum? Hymm wejście do niego jest wliczone w cenę wstępu na teren zamku a więc warto wstąpić, chociaż na chwilę, zwłaszcza, że dojście do niego zajmuje około trzech minut. Moim zdaniem muzeum jest trochę zaniedbane, wystrój w nim jest stary. Zabawki znajdują się głównie w oszklonych gablotach, jest ich tak dużo, że stoją prawie jedna na drugiej, ułożone czasami w dość chaotyczny sposób. Stare zabawki przeplatają się z nowymi a także z eksponatami z innej dziedziny np. w jednym z pomieszczeń możemy obejrzeć oryginalny rower Księżnej Diany.  Właściciel stara się zapewnić odwiedzającym atrakcje na każdym kroku, wprawiając w ruch niektóre zabawki, ale moim zdaniem jest tego trochę za dużo. W suficie znajduje się dziura z której wystają poruszające się nogi olbrzyma, wchodząc po schodach usłyszymy odliczanie ile zostało nam jeszcze do przejścia, by znaleźć się na górze, w między czasie można przejrzeć się w zniekształcających lustrach lub posłuchać muzyki Elvisa Presleya.

13 (12)

13 (32)

13 (9)

W muzeum znajdują się m.in. lalki Barbie z 1959 roku i jej rywalki Sindy, lalki drewniane, porcelanowe, z wosku, kolekcja pociągów Hornby, starych misiów, zabawek wykonanych z blachy, robotów, (Atomic, Robby, Merkury), starych gier planszowych (np. Kerplunk, Operation, Connect 4, Buckaroo), zabawki rolnicze firmy William Britain (wozy, maszyny, zwierzęta gospodarcze), zabawki wojskowe (pojazdy, samoloty, konie, wagony i wiele różnych pułków żołnierzy  wyprodukowanych z dużą dokładnością odwzorowania mundurów), czasopisma dziecięce, marionetki, kukiełki teatralne, automaty na monety, zabawki kosmiczne (rakiety, latające spodki ,futurystyczne statki kosmiczne) oraz zabawki związane z  programami telewizyjnymi np. James Bond, Avengers, Święty, Batman, Dr Who i Star Trek. W muzeum duża część ekspozycji poświęcona jest również Gwiezdnym Wojnom.

13 (14)13 (17)13 (34)13 (21)13 (26)13 (27)13 (24)13 (39)13 (38)

13 (22)

13 (23)

Sądzę, że muzeum ma ciekawy zbiór eksponatów ale bardziej dla dorosłych niż dla dzieci. Starsze osoby mogą odnaleźć zabawki, którymi sami się bawili, które znali, dla małych dzieci oglądanie zza szyby starych kolekcji np. żołnierzyków może wydać się trochę nudne.

Wychodząc z muzeum warto obejrzeć dinozaury naturalnych rozmiarów, oraz wstąpić do chatki archeologicznej i spróbować odszukać w piasku ukryte skamieliny, takie jak pazur Velociraptors, żyjącego 65 milionów lat temu. Może to być inspiracją do rozważenia o prehistorii, dawnych środowiskach, globalnych wydarzeniach, które ukształtowały współczesny świat.

13 (2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s